Krkonoše, Jizerské hory, Český raj
KrkonošeVideáRoudnice v Krkonošiach jar 2018

Roudnice v Krkonošiach jar 2018

by

Krátke februárové ochladenie z Roudnice v Krkonošiach. Roudnice je dedina, časť obce Jestřabí v Krkonošiach v okrese Semily. Nachádza sa asi 2 km na juhovýchod od Jestřabí v Krkonošiach. Je tu evidovaných 80 adries. Trvalo tu žije 47 obyvateľov. Roudnice leží v katastrálnom území Roudnice v Krkonošiach o rozlohe 2,19 km2.

Roudnice leží na chrbte medzi údolím Jizerky a Roudnickeho potoka. Rozloha obce je 256 ha. Žije tu 45 obyvateľov. Roudnice je najmenší zo všetkých troch častí obce. Sídli tu obecný úrad. Stredom obce prechádza predtým veľmi významná cesty, ktorá spája Jilemnici s Rokytnice nad Jizerou, kde bola sklárska huta (preto sa jej hovorilo "Hutnícky cesta").

K vzniku súčasnej podoby obce došlo v roku 1960 zlúčením Jestřabí a Roudnice. Neskôr v roku 1970 boli pripojené Křížlice. Týmto zlúčením troch obcí vznikla terajšia horská obec Jestřabí v Krkonošiach. Nalezneme ji v jihozápadních Krkonoších asi 10 km severozápadně od Jilemnice (viz. mapa). V obci žije 246 obyvatel z nichž přibližně jednu třetinu tvoří obyvatelé důchodového věku. Odliv mladých lidí do měst a větších střediskových vesnic se nevyhnul ani naší obci. V posledních letech se však počet mladých rodin a s tím související počet dětí pomalu zvyšuje.

Velká část obce se nalézá v Krkonošském národním parku, zbytek pak v jeho ochranném pásmu. Naleznete zde chráněnou faunu i flóru, chráněné velmi staré stromy, nechybí zde ani lidová architektura typická pro tuto oblast.

Pro svoji polohu, čerstvý vzduch a klidné pěkné prostředí je naše obec stále více vyhledávána turisty z domova, ale i ze zahraničí. Nacházejí zde pohodu a klid, který se jim nedostává hlavně ve velkých městech. Některým se zde podařilo získat dům a stali se z nich chalupáři.

Život v malé horské obci nikdy nebyl snadný. Je zde nedostatek pracovních příležitostí a tak se za prací musí dojíždět do okolních měst a větších obcí. Místní obyvatelé převážně pracují v cestovním ruchu, zemědělství, stavebnictví, lesnictví a službách. Děti do škol dojíždějí do okolních obcí. Situace není jednoduchá ani v dopravní obslužnosti. Přesto zde lidé zůstávají a téměř všichni jsou rádi, že právě zde mají svůj domov.

Více se o současnosti, historii a zajímavostech jednotlivých obcích můžete dozvědět na dalších stranách věnovaných jednotlivým částem obce (viz. Jestřabí, Roudnice, Křížlice).

zdieľanie
Prosím čakajte...

zanechať odpoveď

Späť na top